SALBAC SA

CUI 18774861·Industria alimentară·Bacau·Founded 2024

Revenue

160M

2024

Profit

7M

2024

Employees

323

2024

Margin

4,3%

Growth

Raport companie (generat automat)

Rezumat generat din datele companiei: CA, angajați, industrie, clasamente și evoluție.

SALBAC SA este o companie mare din sectorul Industria alimentară, cu sediul în BACAU, având o cifră de afaceri de 160M lei (date 2024). În industria de Industria alimentară (România), compania este #102 la cifra de afaceri, #132 la profit, #76 la număr angajați din 13.660 companii. Poziție financiară: cu marjă de profit moderată marjă de profit 4.3%.

Detalii pe secțiuni
Prezentare
SALBAC SA este o companie mare din sectorul Industria alimentară, cu sediul în BACAU, având o cifră de afaceri de 160M lei (date 2024).
Sănătate financiară
Poziție financiară: cu marjă de profit moderată marjă de profit 4.3%.
Poziție în industrie
În industria de Industria alimentară (România), compania este #102 la cifra de afaceri, #132 la profit, #76 la număr angajați din 13.660 companii.
Context competitor
Are 10 companii similare identificate în aceeași industrie (după CA, angajați și ritm de creștere).
Semnale de creștere
Date insuficiente pentru evoluția YoY.

Economic DNA

Profil pe 5 dimensiuni (0–100), normalizat după percentile în industrie: rentabilitate, creștere, eficiență (CA/angajat), poziție pe piață, risc.

Etichete: 0–25 Low, 25–50 Medium, 50–75 High, 75–100 Very High.Risc: Low = stabil, Very High = riscant.

Evoluție financiară (ultimii 5 ani)

Show:

Hover over points for values and YoY growth. Left axis: Revenue & profit (RON). Right axis: Employees.

Poziție în industrie

În industria Industria alimentară (CAEN 10) — date 2024.

Clasament în industrie

După cifră de afaceri

#102 din 13.660 companii

Top 0.7%

Vezi clasamentul

După profit

#132 din 13.660 companii

Top 1.0%

Vezi clasamentul

După număr angajați

#76 din 13.660 companii

Top 0.5%

Vezi clasamentul

Medii industrie

CA medie
6.2M lei
Marjă medie
4.9%
Angajați medie
12

Companie vs medie industrie

Cifră afaceri160M lei vs medie industrie 6.2M lei

Compania este 25.8× față de media industriei

Marjă profit4.3% vs medie industrie 4.9%

Compania este 0.9× față de media industriei

Angajați323 vs medie industrie 12

Compania este 27.9× față de media industriei

Industry intelligence

Industria alimentară (CAEN 10) — 2024

Industry size

84.9B

RON revenue

Total companies

13.660

Total employees

158.407

Industry growth

YoY

Companii similare

Top 10 companii după similitudine: aceeași industrie (CAEN), cifră de afaceri, număr angajați și ritm de creștere apropiat.

CompanieCAAngajațiIndustrie
MOLDOVAN CARMANGERIE S.R.L.165M321Industria alimentară
EXPERTAROM FOOD INGREDIENTS SRL156M322Industria alimentară
PRODLACTA SA160M336Industria alimentară
BEST FOODS PRODUCTIONS SRL160M349Industria alimentară
MARIBO PRODCARN SRL183M323Industria alimentară
ANNABELLA FABRICA DE CONSERVE RAURENI S.A.176M341Industria alimentară
AURORA COM SRL138M317Industria alimentară
RADICSTAR SRL185M343Industria alimentară
AGROPROD CRASNA COOPERATIVA AGRICOL�179M285Industria alimentară
POULTRY BRASOV S.R.L.181M280Industria alimentară

Profil financiar (2024)

Indicatori cheie

Marjă profit
4.3%
CA / angajat
505K
Scor risc (0–100)
0
Percentil piață (CA)
Top 1%

Situație financiară

  • 2024

    Cifră afaceri
    160M
    Profit net
    7M
    Angajați
    323

Harta peisajului competitorilor

Competitori și alternative la SALBAC SA — pagină dedicată cu comparație și liste.

Compare companies

Current company vs competitors (2024). Bar = relative value; green = best in row.

MetricSALBAC SA(you)MOLDOVAN CARMANGERIE S.R.L.EXPERTAROM FOOD INGREDIENTS SRLPRODLACTA SABEST FOODS PRODUCTIONS SRL
Revenue
160M
165M
156M
160M
160M
Profit
7M
207K
22.7M
2.8M
15.7M
Margin
4,3%
0,1%
14,5%
1,7%
9,8%
Employees
323
321
322
336
349
Growth

Company news

No recent articles found mentioning “SALBAC SA”.