Revenue

16.5M

2024

Profit

438K

2024

Employees

28

2024

Margin

2,5%

Growth

Raport companie (generat automat)

Rezumat generat din datele companiei: CA, angajați, industrie, clasamente și evoluție.

ELENIC CARGO SRL este o companie de mărime medie din sectorul Transport, cu sediul în DAMBOVITA, având o cifră de afaceri de 16.5M lei (date 2024). În industria de Transport (România), compania este #332 la cifra de afaceri, #721 la profit, #254 la număr angajați din 5.516 companii. Poziție financiară: cu marjă de profit moderată marjă de profit 2.5%.

Detalii pe secțiuni
Prezentare
ELENIC CARGO SRL este o companie de mărime medie din sectorul Transport, cu sediul în DAMBOVITA, având o cifră de afaceri de 16.5M lei (date 2024).
Sănătate financiară
Poziție financiară: cu marjă de profit moderată marjă de profit 2.5%.
Poziție în industrie
În industria de Transport (România), compania este #332 la cifra de afaceri, #721 la profit, #254 la număr angajați din 5.516 companii.
Context competitor
Are 10 companii similare identificate în aceeași industrie (după CA, angajați și ritm de creștere).
Semnale de creștere
Date insuficiente pentru evoluția YoY.

Economic DNA

Profil pe 5 dimensiuni (0–100), normalizat după percentile în industrie: rentabilitate, creștere, eficiență (CA/angajat), poziție pe piață, risc.

Etichete: 0–25 Low, 25–50 Medium, 50–75 High, 75–100 Very High.Risc: Low = stabil, Very High = riscant.

Evoluție financiară (ultimii 5 ani)

Show:

Hover over points for values and YoY growth. Left axis: Revenue & profit (RON). Right axis: Employees.

Poziție în industrie

În industria Transport (CAEN 52) — date 2024.

Clasament în industrie

După cifră de afaceri

#332 din 5.516 companii

Top 6.0%

Vezi clasamentul

După profit

#721 din 5.516 companii

Top 13.1%

Vezi clasamentul

După număr angajați

#254 din 5.516 companii

Top 4.6%

Vezi clasamentul

Medii industrie

CA medie
6.1M lei
Marjă medie
6.9%
Angajați medie
8

Companie vs medie industrie

Cifră afaceri16.5M lei vs medie industrie 6.1M lei

Compania este 2.7× față de media industriei

Marjă profit2.5% vs medie industrie 6.9%

Compania este 0.4× față de media industriei

Angajați28 vs medie industrie 8

Compania este 3.6× față de media industriei

Companii similare

Top 10 companii după similitudine: aceeași industrie (CAEN), cifră de afaceri, număr angajați și ritm de creștere apropiat.

CompanieCAAngajațiIndustrie
OXI-GAZ PROIECT SRL19.4M26Transport
DARALI STAR SRL14.7M28Transport
COSMOCRIS COM SRL14.7M33Transport
COMCEREAL SA14.8M29Transport
DUNAGRICOL LOGISTICS & SHIPPING SRL14.3M29Transport
KAMI EUROPA SRL21.7M27Transport
ATR SERVICES SRL15.3M32Transport
RO LOGISPED SRL15.1M32Transport
HIT SPEDITION SRL20M33Transport
EAST SILODEP S.R.L.14.4M25Transport

Profil financiar (2024)

Indicatori cheie

Marjă profit
2.5%
CA / angajat
625K
Scor risc (0–100)
0
Percentil piață (CA)
Top 2%

Situație financiară

  • 2024

    Cifră afaceri
    16.5M
    Profit net
    438K
    Angajați
    28

Harta peisajului competitorilor

Competitori și alternative la ELENIC CARGO SRL — pagină dedicată cu comparație și liste.

Compare companies

Current company vs competitors (2024). Bar = relative value; green = best in row.

MetricELENIC CARGO SRL(you)OXI-GAZ PROIECT SRLDARALI STAR SRLCOSMOCRIS COM SRLCOMCEREAL SA
Revenue
16.5M
19.4M
14.7M
14.7M
14.8M
Profit
438K
2.4M
671K
496K
-3.5M
Margin
2,5%
12,5%
4,6%
3,4%
-23,6%
Employees
28
26
28
33
29
Growth

Company news

No recent articles found mentioning “ELENIC CARGO SRL”.