MERCUR SA
Revenue
9.2M
2024
Profit
2.1M
2024
Employees
31
2024
Margin
21,6%
Growth
—
Raport companie (generat automat)
Rezumat generat din datele companiei: CA, angajați, industrie, clasamente și evoluție.
MERCUR SA este o companie de mărime medie din sectorul Comerț cu amănuntul, cu sediul în DOLJ, având o cifră de afaceri de 9.2M lei (date 2024). În industria de Comerț cu amănuntul (România), compania este #2.675 la cifra de afaceri, #619 la profit, #987 la număr angajați din 130.296 companii. Poziție financiară: cu o marjă de profit foarte bună marjă de profit 21.6%.
Detalii pe secțiuni
- Prezentare
- MERCUR SA este o companie de mărime medie din sectorul Comerț cu amănuntul, cu sediul în DOLJ, având o cifră de afaceri de 9.2M lei (date 2024).
- Sănătate financiară
- Poziție financiară: cu o marjă de profit foarte bună marjă de profit 21.6%.
- Poziție în industrie
- În industria de Comerț cu amănuntul (România), compania este #2.675 la cifra de afaceri, #619 la profit, #987 la număr angajați din 130.296 companii.
- Context competitor
- Are 10 companii similare identificate în aceeași industrie (după CA, angajați și ritm de creștere).
- Semnale de creștere
- Date insuficiente pentru evoluția YoY.
Economic DNA
Profil pe 5 dimensiuni (0–100), normalizat după percentile în industrie: rentabilitate, creștere, eficiență (CA/angajat), poziție pe piață, risc.
Evoluție financiară (ultimii 5 ani)
Hover over points for values and YoY growth. Left axis: Revenue & profit (RON). Right axis: Employees.
Poziție în industrie
În industria Comerț cu amănuntul (CAEN 47) — date 2024.
Clasament în industrie
Medii industrie
- CA medie
- 3M lei
- Marjă medie
- 3.7%
- Angajați medie
- 3
Companie vs medie industrie
Compania este 3.1× față de media industriei
Compania este 5.9× față de media industriei
Compania este 9.6× față de media industriei
Industry intelligence
Comerț cu amănuntul (CAEN 47) — 2024
Industry size
389B
RON revenue
Total companies
130.296
Total employees
418.868
Industry growth
—
YoY
Top companies
- LIDL DISCOUNT SRL24.7B
- OMV PETROM MARKETING SRL24.6B
- KAUFLAND ROMANIA SCS19.7B
- PROFI ROM FOOD SRL14.9B
- CARREFOUR ROMANIA SA12.7B
- DEDEMAN SRL12.4B
- DR.MAX S.R.L.10.9B
- MEGA IMAGE SRL10.7B
Companii similare
Top 10 companii după similitudine: aceeași industrie (CAEN), cifră de afaceri, număr angajați și ritm de creștere apropiat.
| Companie | CA | Angajați | Industrie |
|---|---|---|---|
| STIL COMPANY SRL | 9.5M | 29 | Comerț cu amănuntul |
| SFD CORY ELEGANCE S.R.L. | 9.4M | 33 | Comerț cu amănuntul |
| ROMARNIA COM SRL | 9.3M | 33 | Comerț cu amănuntul |
| GEANY - UNIVERSAL SRL | 9.6M | 28 | Comerț cu amănuntul |
| PRO FARM SRL | 8.9M | 30 | Comerț cu amănuntul |
| COSLAND PREST SERV SRL | 10.3M | 32 | Comerț cu amănuntul |
| BILLA S.R.L. | 8.9M | 30 | Comerț cu amănuntul |
| NATURALIA COMERCIAL - TRADING SRL | 10.6M | 31 | Comerț cu amănuntul |
| PANI PLAST S.R.L. | 9.1M | 33 | Comerț cu amănuntul |
| JUNIOR COMPANI S.R.L. | 9.7M | 28 | Comerț cu amănuntul |
Profil financiar (2024)
Clasamente
Județ DOLJ
Industrie (CAEN 47)
Indicatori cheie
- Marjă profit
- 21.6%
- CA / angajat
- 309K
- Scor risc (0–100)
- 0
- Percentil piață (CA)
- Top 3%
Situație financiară
2024
- Cifră afaceri
- 9.2M
- Profit net
- 2.1M
- Angajați
- 31
| An | Cifră afaceri | Profit net | Angajați |
|---|---|---|---|
| 2024 | 9.2M | 2.1M | 31 |
Explore
Harta peisajului competitorilor
Competitori și alternative la MERCUR SA — pagină dedicată cu comparație și liste.
X: Revenue · Y: Employees · Bubble size: Profit. Click a competitor to open their profile. Data 2024.
- MERCUR SA(current)
- Revenue
- 9.2M
- Employees
- 31
- Profit
- 2.1M
- Rank RO
- #26.968
- STIL COMPANY SRL
- Revenue
- 9.5M
- Employees
- 29
- Profit
- 664K
- Rank RO
- #27.024
- SFD CORY ELEGANCE S.R.L.
- Revenue
- 9.4M
- Employees
- 33
- Profit
- 2.4M
- Rank RO
- #27.257
- ROMARNIA COM SRL
- Revenue
- 9.3M
- Employees
- 33
- Profit
- 427K
- Rank RO
- #27.480
- GEANY - UNIVERSAL SRL
- Revenue
- 9.6M
- Employees
- 28
- Profit
- 16.2K
- Rank RO
- #26.946
- PRO FARM SRL
- Revenue
- 8.9M
- Employees
- 30
- Profit
- 504K
- Rank RO
- #28.505
- COSLAND PREST SERV SRL
- Revenue
- 10.3M
- Employees
- 32
- Profit
- 460K
- Rank RO
- #25.455
- BILLA S.R.L.
- Revenue
- 8.9M
- Employees
- 30
- Profit
- 346K
- Rank RO
- #28.537
- NATURALIA COMERCIAL - TRADING SRL
- Revenue
- 10.6M
- Employees
- 31
- Profit
- 89.7K
- Rank RO
- #24.731
- PANI PLAST S.R.L.
- Revenue
- 9.1M
- Employees
- 33
- Profit
- 78.2K
- Rank RO
- #27.977
- JUNIOR COMPANI S.R.L.
- Revenue
- 9.7M
- Employees
- 28
- Profit
- 38.3K
- Rank RO
- #26.750
| Company | Revenue | Employees | Profit | Rank (RO) |
|---|---|---|---|---|
| MERCUR SA(current) | 9.2M | 31 | 2.1M | #26.968 |
| STIL COMPANY SRL | 9.5M | 29 | 664K | #27.024 |
| SFD CORY ELEGANCE S.R.L. | 9.4M | 33 | 2.4M | #27.257 |
| ROMARNIA COM SRL | 9.3M | 33 | 427K | #27.480 |
| GEANY - UNIVERSAL SRL | 9.6M | 28 | 16.2K | #26.946 |
| PRO FARM SRL | 8.9M | 30 | 504K | #28.505 |
| COSLAND PREST SERV SRL | 10.3M | 32 | 460K | #25.455 |
| BILLA S.R.L. | 8.9M | 30 | 346K | #28.537 |
| NATURALIA COMERCIAL - TRADING SRL | 10.6M | 31 | 89.7K | #24.731 |
| PANI PLAST S.R.L. | 9.1M | 33 | 78.2K | #27.977 |
| JUNIOR COMPANI S.R.L. | 9.7M | 28 | 38.3K | #26.750 |
Compare companies
Current company vs competitors (2024). Bar = relative value; green = best in row.
| Metric | MERCUR SA(you) | STIL COMPANY SRL | SFD CORY ELEGANCE S.R.L. | ROMARNIA COM SRL | GEANY - UNIVERSAL SRL |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | 9.2M | 9.5M | 9.4M | 9.3M | 9.6M |
| Profit | 2.1M | 664K | 2.4M | 427K | 16.2K |
| Margin | 21,6% | 7,0% | 25,5% | 4,6% | 0,2% |
| Employees | 31 | 29 | 33 | 33 | 28 |
| Growth | — | — | — | — | — |
Company news
No recent articles found mentioning “MERCUR SA”.