ARGUS SA

CUI 1872644·Industria alimentară·Constanta·Founded 2024

Revenue

218M

2024

Profit

-22.9M

2024

Employees

240

2024

Margin

-10,5%

Growth

Raport companie (generat automat)

Rezumat generat din datele companiei: CA, angajați, industrie, clasamente și evoluție.

ARGUS SA este o companie mare din sectorul Industria alimentară, cu sediul în CONSTANTA, având o cifră de afaceri de 218M lei (date 2024). În industria de Industria alimentară (România), compania este #76 la cifra de afaceri, #13.653 la profit, #105 la număr angajați din 13.660 companii.

Detalii pe secțiuni
Prezentare
ARGUS SA este o companie mare din sectorul Industria alimentară, cu sediul în CONSTANTA, având o cifră de afaceri de 218M lei (date 2024).
Sănătate financiară
Poziție financiară: în pierdere sau cu marjă foarte scăzută (marjă de profit -10.5%).
Poziție în industrie
În industria de Industria alimentară (România), compania este #76 la cifra de afaceri, #13.653 la profit, #105 la număr angajați din 13.660 companii.
Context competitor
Are 10 companii similare identificate în aceeași industrie (după CA, angajați și ritm de creștere).
Semnale de creștere
Date insuficiente pentru evoluția YoY.

Economic DNA

Profil pe 5 dimensiuni (0–100), normalizat după percentile în industrie: rentabilitate, creștere, eficiență (CA/angajat), poziție pe piață, risc.

Etichete: 0–25 Low, 25–50 Medium, 50–75 High, 75–100 Very High.Risc: Low = stabil, Very High = riscant.

Evoluție financiară (ultimii 5 ani)

Show:

Hover over points for values and YoY growth. Left axis: Revenue & profit (RON). Right axis: Employees.

Poziție în industrie

În industria Industria alimentară (CAEN 10) — date 2024.

Clasament în industrie

După cifră de afaceri

#76 din 13.660 companii

Top 0.5%

Vezi clasamentul

După profit

#13.653 din 13.660 companii

Top 99.9%

Vezi clasamentul

După număr angajați

#105 din 13.660 companii

Top 0.8%

Vezi clasamentul

Medii industrie

CA medie
6.2M lei
Marjă medie
4.9%
Angajați medie
12

Companie vs medie industrie

Cifră afaceri218M lei vs medie industrie 6.2M lei

Compania este 35.1× față de media industriei

Marjă profit-10.5% vs medie industrie 4.9%

Compania este -2.1× față de media industriei

Angajați240 vs medie industrie 12

Compania este 20.7× față de media industriei

Industry intelligence

Industria alimentară (CAEN 10) — 2024

Industry size

84.9B

RON revenue

Total companies

13.660

Total employees

158.407

Industry growth

YoY

Companii similare

Top 10 companii după similitudine: aceeași industrie (CAEN), cifră de afaceri, număr angajați și ritm de creștere apropiat.

CompanieCAAngajațiIndustrie
PESCADO GRUP SRL219M229Industria alimentară
ROMPAK SRL234M233Industria alimentară
ION MOS S.R.L.199M227Industria alimentară
PORKPROD SRL238M209Industria alimentară
MARCEL SRL183M255Industria alimentară
KILLER SRL183M221Industria alimentară
NEGRO 2000 SRL234M197Industria alimentară
AVA STAR SRL279M249Industria alimentară
FABRICA DE CARNE MORANDI S.R.L.229M319Industria alimentară
EUROAVI SRL225M326Industria alimentară

Profil financiar (2024)

Indicatori cheie

Marjă profit
-10.5%
CA / angajat
909K
Scor risc (0–100)
55
Percentil piață (CA)
Top 1%

Situație financiară

  • 2024

    Cifră afaceri
    218M
    Profit net
    -22.9M
    Angajați
    240

Harta peisajului competitorilor

Competitori și alternative la ARGUS SA — pagină dedicată cu comparație și liste.

Compare companies

Current company vs competitors (2024). Bar = relative value; green = best in row.

MetricARGUS SA(you)PESCADO GRUP SRLROMPAK SRLION MOS S.R.L.PORKPROD SRL
Revenue
218M
219M
234M
199M
238M
Profit
-22.9M
4.1M
53.7M
11.8M
389K
Margin
-10,5%
1,9%
22,9%
5,9%
0,2%
Employees
240
229
233
227
209
Growth

Company news

No recent articles found mentioning “ARGUS SA”.