STANDARD SRL
Revenue
2.4M
2024
Profit
545K
2024
Employees
13
2024
Margin
14,7%
Growth
—
Raport companie (generat automat)
Rezumat generat din datele companiei: CA, angajați, industrie, clasamente și evoluție.
STANDARD SRL este o companie mică din sectorul Construcții, cu sediul în SIBIU, având o cifră de afaceri de 2.4M lei (date 2024). În industria de Construcții (România), compania este #4.361 la cifra de afaceri, #4.722 la profit, #2.780 la număr angajați din 56.726 companii. Poziție financiară: cu o marjă de profit bună marjă de profit 14.7%.
Detalii pe secțiuni
- Prezentare
- STANDARD SRL este o companie mică din sectorul Construcții, cu sediul în SIBIU, având o cifră de afaceri de 2.4M lei (date 2024).
- Sănătate financiară
- Poziție financiară: cu o marjă de profit bună marjă de profit 14.7%.
- Poziție în industrie
- În industria de Construcții (România), compania este #4.361 la cifra de afaceri, #4.722 la profit, #2.780 la număr angajați din 56.726 companii.
- Context competitor
- Are 10 companii similare identificate în aceeași industrie (după CA, angajați și ritm de creștere).
- Semnale de creștere
- Date insuficiente pentru evoluția YoY.
Economic DNA
Profil pe 5 dimensiuni (0–100), normalizat după percentile în industrie: rentabilitate, creștere, eficiență (CA/angajat), poziție pe piață, risc.
Evoluție financiară (ultimii 5 ani)
Hover over points for values and YoY growth. Left axis: Revenue & profit (RON). Right axis: Employees.
Poziție în industrie
În industria Construcții (CAEN 41) — date 2024.
Clasament în industrie
Medii industrie
- CA medie
- 2.3M lei
- Marjă medie
- 9.8%
- Angajați medie
- 4
Companie vs medie industrie
Compania este 1.1× față de media industriei
Compania este 1.5× față de media industriei
Compania este 3.5× față de media industriei
Industry intelligence
Construcții (CAEN 41) — 2024
Industry size
128B
RON revenue
Total companies
56.726
Total employees
208.079
Industry growth
—
YoY
Top companies
- Porr Construct SRL2.4B
- WEBUILD Spa MILANO SUCURSALA ROMANIA BUCURESTI - SEDIU PERMANENT DESEMNAT2.1B
- STRABAG SRL1.7B
- CONCELEX SRL1.4B
- AKTOR SOCIETATE TEHNICA ANONIMA (AKTOR SA) - GRECIA - SUCURSALA BUCURESTI, ROMANIA - SEDIU PERMANENT DESEMNAT1.2B
- BOG 'ART SRL913M
- NESS PROIECT EUROPE SRL820M
- CON-A OPERATIONS S.R.L.735M
Companii similare
Top 10 companii după similitudine: aceeași industrie (CAEN), cifră de afaceri, număr angajați și ritm de creștere apropiat.
| Companie | CA | Angajați | Industrie |
|---|---|---|---|
| IULIANERICS S.R.L. | 3.7M | 13 | Construcții |
| EVIVET CONSTRUCT SRL | 3.7M | 13 | Construcții |
| VOMAR BUILD S.R.L. | 3.6M | 13 | Construcții |
| LU�ANU MODERN CONSTRUCT S.R.L. | 3.8M | 13 | Construcții |
| GITA IMPEX SRL | 3.8M | 13 | Construcții |
| ASSETS OFFICE SRL | 3.6M | 13 | Construcții |
| ADELA INDCONS S.R.L. | 3.6M | 13 | Construcții |
| RTM BEST EUROTOP S.R.L. | 3.9M | 13 | Construcții |
| BAUSCHUTZ FLOORING CONSTRUCT S.R.L. | 3.9M | 13 | Construcții |
| CONSTRUCTII GENERALE HALIP S.R.L. | 3.5M | 13 | Construcții |
Profil financiar (2024)
Clasamente
Județ SIBIU
Industrie (CAEN 41)
Indicatori cheie
- Marjă profit
- 14.7%
- CA / angajat
- 286K
- Scor risc (0–100)
- 0
- Percentil piață (CA)
- Top 6%
Situație financiară
2024
- Cifră afaceri
- 2.4M
- Profit net
- 545K
- Angajați
- 13
| An | Cifră afaceri | Profit net | Angajați |
|---|---|---|---|
| 2024 | 2.4M | 545K | 13 |
Explore
Industry (CAEN 41)
Harta peisajului competitorilor
Competitori și alternative la STANDARD SRL — pagină dedicată cu comparație și liste.
X: Revenue · Y: Employees · Bubble size: Profit. Click a competitor to open their profile. Data 2024.
- STANDARD SRL(current)
- Revenue
- 2.4M
- Employees
- 13
- Profit
- 545K
- Rank RO
- #58.316
- IULIANERICS S.R.L.
- Revenue
- 3.7M
- Employees
- 13
- Profit
- 2.1M
- Rank RO
- #58.676
- EVIVET CONSTRUCT SRL
- Revenue
- 3.7M
- Employees
- 13
- Profit
- 193K
- Rank RO
- #58.989
- VOMAR BUILD S.R.L.
- Revenue
- 3.6M
- Employees
- 13
- Profit
- 330K
- Rank RO
- #59.595
- LU�ANU MODERN CONSTRUCT S.R.L.
- Revenue
- 3.8M
- Employees
- 13
- Profit
- 667K
- Rank RO
- #57.111
- GITA IMPEX SRL
- Revenue
- 3.8M
- Employees
- 13
- Profit
- -333K
- Rank RO
- #56.910
- ASSETS OFFICE SRL
- Revenue
- 3.6M
- Employees
- 13
- Profit
- 59.5K
- Rank RO
- #59.883
- ADELA INDCONS S.R.L.
- Revenue
- 3.6M
- Employees
- 13
- Profit
- -560K
- Rank RO
- #59.894
- RTM BEST EUROTOP S.R.L.
- Revenue
- 3.9M
- Employees
- 13
- Profit
- 643K
- Rank RO
- #56.741
- BAUSCHUTZ FLOORING CONSTRUCT S.R.L.
- Revenue
- 3.9M
- Employees
- 13
- Profit
- 177K
- Rank RO
- #56.368
- CONSTRUCTII GENERALE HALIP S.R.L.
- Revenue
- 3.5M
- Employees
- 13
- Profit
- 365K
- Rank RO
- #60.485
| Company | Revenue | Employees | Profit | Rank (RO) |
|---|---|---|---|---|
| STANDARD SRL(current) | 2.4M | 13 | 545K | #58.316 |
| IULIANERICS S.R.L. | 3.7M | 13 | 2.1M | #58.676 |
| EVIVET CONSTRUCT SRL | 3.7M | 13 | 193K | #58.989 |
| VOMAR BUILD S.R.L. | 3.6M | 13 | 330K | #59.595 |
| LU�ANU MODERN CONSTRUCT S.R.L. | 3.8M | 13 | 667K | #57.111 |
| GITA IMPEX SRL | 3.8M | 13 | -333K | #56.910 |
| ASSETS OFFICE SRL | 3.6M | 13 | 59.5K | #59.883 |
| ADELA INDCONS S.R.L. | 3.6M | 13 | -560K | #59.894 |
| RTM BEST EUROTOP S.R.L. | 3.9M | 13 | 643K | #56.741 |
| BAUSCHUTZ FLOORING CONSTRUCT S.R.L. | 3.9M | 13 | 177K | #56.368 |
| CONSTRUCTII GENERALE HALIP S.R.L. | 3.5M | 13 | 365K | #60.485 |
Compare companies
Current company vs competitors (2024). Bar = relative value; green = best in row.
| Metric | STANDARD SRL(you) | IULIANERICS S.R.L. | EVIVET CONSTRUCT SRL | VOMAR BUILD S.R.L. | LU�ANU MODERN CONSTRUCT S.R.L. |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | 2.4M | 3.7M | 3.7M | 3.6M | 3.8M |
| Profit | 545K | 2.1M | 193K | 330K | 667K |
| Margin | 14,7% | 57,2% | 5,3% | 9,1% | 17,5% |
| Employees | 13 | 13 | 13 | 13 | 13 |
| Growth | — | — | — | — | — |
Company news
No recent articles found mentioning “STANDARD SRL”.