Revenue

152M

2024

Profit

20.1M

2024

Employees

80

2024

Margin

13,1%

Growth

Raport companie (generat automat)

Rezumat generat din datele companiei: CA, angajați, industrie, clasamente și evoluție.

MAPEI ROMANIA SRL este o companie mare din sectorul Comerț en-gros, cu sediul în BUCURESTI, având o cifră de afaceri de 152M lei (date 2024). În industria de Comerț en-gros (România), compania este #525 la cifra de afaceri, #130 la profit, #436 la număr angajați din 63.035 companii. Poziție financiară: cu o marjă de profit bună marjă de profit 13.1%.

Detalii pe secțiuni
Prezentare
MAPEI ROMANIA SRL este o companie mare din sectorul Comerț en-gros, cu sediul în BUCURESTI, având o cifră de afaceri de 152M lei (date 2024).
Sănătate financiară
Poziție financiară: cu o marjă de profit bună marjă de profit 13.1%.
Poziție în industrie
În industria de Comerț en-gros (România), compania este #525 la cifra de afaceri, #130 la profit, #436 la număr angajați din 63.035 companii.
Context competitor
Are 10 companii similare identificate în aceeași industrie (după CA, angajați și ritm de creștere).
Semnale de creștere
Date insuficiente pentru evoluția YoY.

Economic DNA

Profil pe 5 dimensiuni (0–100), normalizat după percentile în industrie: rentabilitate, creștere, eficiență (CA/angajat), poziție pe piață, risc.

Etichete: 0–25 Low, 25–50 Medium, 50–75 High, 75–100 Very High.Risc: Low = stabil, Very High = riscant.

Evoluție financiară (ultimii 5 ani)

Show:

Hover over points for values and YoY growth. Left axis: Revenue & profit (RON). Right axis: Employees.

Poziție în industrie

În industria Comerț en-gros (CAEN 46) — date 2024.

Clasament în industrie

După cifră de afaceri

#525 din 63.035 companii

Top 0.8%

Vezi clasamentul

După profit

#130 din 63.035 companii

Top 0.2%

Vezi clasamentul

După număr angajați

#436 din 63.035 companii

Top 0.7%

Vezi clasamentul

Medii industrie

CA medie
8.1M lei
Marjă medie
4.2%
Angajați medie
5

Companie vs medie industrie

Cifră afaceri152M lei vs medie industrie 8.1M lei

Compania este 18.9× față de media industriei

Marjă profit13.1% vs medie industrie 4.2%

Compania este 3.1× față de media industriei

Angajați80 vs medie industrie 5

Compania este 15.9× față de media industriei

Industry intelligence

Comerț en-gros (CAEN 46) — 2024

Industry size

508B

RON revenue

Total companies

63.035

Total employees

317.294

Industry growth

YoY

Companii similare

Top 10 companii după similitudine: aceeași industrie (CAEN), cifră de afaceri, număr angajați și ritm de creștere apropiat.

CompanieCAAngajațiIndustrie
SANTE INTERNATIONAL SA153M83Comerț en-gros
A.M.S. 2000 TRADING IMPEX SRL146M80Comerț en-gros
MEDICLIM S.R.L.160M85Comerț en-gros
NET DISTRIBUTION SRL157M79Comerț en-gros
HEWLETT PACKARD ENTERPRISE ROMANIA SRL148M93Comerț en-gros
TODOCERAM SRL148M81Comerț en-gros
RUBIX RO S.R.L.145M78Comerț en-gros
JOSI LOGISTIC S.R.L.131M87Comerț en-gros
ISTRIS S.R.L.180M87Comerț en-gros
BLACK STAR DISTRIBUTION S.R.L.144M84Comerț en-gros

Profil financiar (2024)

Indicatori cheie

Marjă profit
13.1%
CA / angajat
1.9M
Scor risc (0–100)
0
Percentil piață (CA)
Top 1%

Situație financiară

  • 2024

    Cifră afaceri
    152M
    Profit net
    20.1M
    Angajați
    80

Harta peisajului competitorilor

Competitori și alternative la MAPEI ROMANIA SRL — pagină dedicată cu comparație și liste.

Compare companies

Current company vs competitors (2024). Bar = relative value; green = best in row.

MetricMAPEI ROMANIA SRL(you)SANTE INTERNATIONAL SAA.M.S. 2000 TRADING IMPEX SRLMEDICLIM S.R.L.NET DISTRIBUTION SRL
Revenue
152M
153M
146M
160M
157M
Profit
20.1M
14.6M
15.6M
22.1M
6.7M
Margin
13,1%
9,5%
10,7%
13,8%
4,2%
Employees
80
83
80
85
79
Growth

Company news

No recent articles found mentioning “MAPEI ROMANIA SRL”.